Вести од науката

ГМО со подобар вкус

Сигурно сте слушнале за CRISPR-Cas9 системот со кој може да се едитира ДНК-та. Овој револуционерен систем може да се користи за манипулирање на прилично секој геном и има широка примена. Научникот Стефан Јансон од Шведскиот Универзитет во Умеа, си направил јадење со состојки кои предходно биле генетски модифицирани со помош на CRISPR-Cas9. Како што вели тој, оброкот бил доста вкусен.

Ако сакате да погледнете како изгледа неговиот оброк и да прочитате нешто повеќе, следето го овој линк.

вкусгеномГМОДНКхрана
Претходен написи
Предвидување на способностите за описменување
Следен напис
Почетоците на персонализираната медицина во Македонија – Интервју со д-р Горан Кунгуловски

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Пополнете го ова поле
Пополнете го ова поле
Ве молам, внесете валидна адреса за е-пошта.

Споделете со пријателите