Бактериите во употреба како анти-карцерогени агенти

Со развojoт на технологијата, способноста на научниците да манипулираат бактерии не е научна фантастика, туку реалност. Генетски манипулирани бактерии од видот на Салмонела (Salmonella typhimurium) се способни да уништат тумори. Ова истражување излезе пред неколку дена во списанието Science Translational Medicine и го опишува имунолошкиот механизам преку кој горенаведените бактерии ги уништуваат карцерогените клетки.

Ако сакате да прочитате повејќе, следете го овој линк.

Ознаки: , , , , , ,

Споделете ја содржината на социјалните мрежи!

Слични написи:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Пополнете го ова поле
Пополнете го ова поле
Ве молам, внесете валидна адреса за е-пошта.

Мени

Споделете со пријателите