Вести од науката

Абеловата награда за првпат оди кај жена

Карен Уленбек од универзитетот Принстон во САД е првата жена која деновиве ја доби оваа престижна награда за достигнувања во математиката. Норвешката академија на наука и хуманистика ѝ ја додели наградата (620.000 евра) за нејзиниот труд во областа на парцијалните диференцијални равенки. Нејзините теории доведоа до револуција во разбирањето на минимални површини и општата проблематика на минимизација во високо-димензионални простори. Пример за минимални површини во тродимензионален простор се меурите од сапуница.

Image1 17
Фото: Andrea Kane/IAS

Седумдесет и шест годишната Уленбек е по потекло од Кливленд и е исклучителен поборник за родова еднаквост во науките и математиката.

Абеловата награда го носи името на славниот норвешки математичар Нилс Хенрик Абел. Наградата е воведена во 2002 година за достигнувања во математиката, дисциплина за која не се доделува Нобелова награда. Абеловата награда за математика, покрај Филдс медалот, е пандан на Нобеловата награда за природните науки.

калкулусматематиканаграданобеловаравенкифилдс медал
Претходен написи
И мажјак и женка
Следен напис
Вирусот наречен „Медуза“ ги скаменува жртвите

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Пополнете го ова поле
Пополнете го ова поле
Ве молам, внесете валидна адреса за е-пошта.

Споделете со пријателите